close
تبلیغات در اینترنت
ورمی کمپوست

ابعاد مناسب بستر ورمی کمپوست

ابعاد مناسب بستر ورمی کمپوستمشخصات و ابعاد بستر برای کرم های تولید ورمی کمپوست

 

منبع : www.baharsazan.com - شرکت تولیدی بهار سازان

 

 


 

بستری با طول دلخواه و عرض 60-40 سانتی متر و عمق 50-30 سانتی متر حدود 100 عدد کرم خاکی را به ازای هر متر طول بستر در خود جای می دهد و یا در حدود 25عدد کرم خاکی بالغ را تولید می کند. در صورتی که بعضی از پرورش دهندگان برای افزایش تولید ، این سطح را بالا می برند و تعداد بیشتری کرم تولید می کنند. پس از هر 30 تا 45 روز یا هر 30 تا 90 روز ، کرم های خاکی برداشت شده و بستر ها باید جایگزین شوند. مدت زمان یادشده به شرایط محیطی ، روش پرورش و ترکیب بستر بستگی دارد.

ابعاد مناسب بستر ورمی کمپوستطول و عرض بستر پرورش کرم ورمی کمپوست به قابل حمل و یا ثابت بودن آن و مقدار پسماندها بستگی دارد که هر خانواده در هفته تولید می کند. به طور معمول حجم 33 سانتی متر مکعب به ازای هر 450 گرم مواد آلی مطلوب است. از مزایای محفظه چوبی ، خاصیت جذب رطوبت به وسیله آنهاست.

نباید از چوب هایی که دارای مواد آروماتیک اند ( همانند چوب درختان سرو و کاج ) استفاده کرد. محفظه های پلاستیکی ، رطوبت را به مقدار بیشتری در خود حفظ می کنند. به منظور عمل تهویه و زهکشی بهتر ، کف بستر نگهداری کرم ها باید دارای سوراخ های زهکشی باشد. محفظه را باید روی چوب یا آجر قرار داد تا آب ثقلی به راحتی خارج شود. از زه آب خروجی ( چای ورمی کمپوست ) می توان به عنوان کود مایع در فضای سبز استفاده کرد. کرم های ورمی کمپوست تاریکی را ترجیح می دهند ، برای جلوگیری از ورود نور زیاد و ممانعت از کاهش رطوبت موجود ، باید روی بسترها را با پوشش مناسبی نظیر کاه و کلش گندم پوشاند. برای این منظور می توان گودالی با عمق 40 سانتی متر در زمین حفر کرد و محفظه را درون آن قرار داد و اطراف آن را با خاک و روی آن را با کاه وکلش گندم پوشاند.

مواد مورد نیاز برای استفاده در بستر کرم ها

ابعاد مناسب بستر ورمی کمپوستابتدا کف بستر را می توان با خرده های روزنامه ، برگ های خرد شده ، کاه وکلش گندم و مواد آلی ( خاک اره ، پیت موس ، کمپوست و یا کود دامی پوسیده ) پوشاند. مواد آلی باید دارای رطوبت مناسب ( 70-60 درصد ) بوده و از پوسیدگی مناسبی برخوردار باشند. نسبت کربن به نیتروژن مناسب درداخل مواد آلی در حدود 30:1 تا 40:1 است. استفاده از مواد آلی تازه ، سبب افزایش دما در توده ماده آلی شده و کرم های ورمی کمپوست در اثر گرمای زیاد از بین کی روند. استفاده زیاد مواد دارای پروتئین و دیگر ترکیبات آلی نیتروژنه قابل تجزیه نیز مضر است ، زیرا این ترکیبات آمونیاک آزاد کرده و سبب افزایش موقتی pH بستر می شوند و مواد آلی بسترها را به سرعت تجزیه کرده و از بین می برند. استفاده از پسماندهای گیاهی و کودهای حیوانی ، برای بسترسازی مناسب است. بعضی از پرورش دهندگان ، مواد بستر را با خاک رس مخلوط می کنند. این روش موجب هدر رفتن زمان و افزایش هزینه ها شده و محصول کاهش می یابد. استفاده از کود اسبی و فضولات خرگوش مناسب است.

اگر مواد بسترها دارای مقادیر زیاد کربوهیدرات ها و دیگر مواد آلی باشند ، ممکن است بسترها ایجاد حرارت شود. در چنین شرایطی ، دمای درون توده به 60 درجه سانتی گراد یا بیشتر می رسد که مرگ کرم ها یا فرار آنها از بستر را در پی دارد. بنابراین ، موادی از این نوع باید پس از طی شدن مرحله حرارتی به بسترها اضافه شوند.

این روش با ساخت توده یا توده هایی که بالای آنها هموارباشد و افزایش رطوبت امکان پذیر باشد ، انجام می شود. وقتی مرحله حرارتی به اتمام رسید ، مواد باید به خوبی مخلوط شده و خرد شوند. اگر مواد خیلی ریز باشند ، کرم های ورمی کمپوست قادر به بلع آن نبوده ، در نتیجه رشد ناکافی خواهند داشت. غلظت های زیاد نمک ممکن است موجب کاهش پیله و وزن کرم ها شوید ، بنابراین مواد بستر باید برای برطرف کردن نمک اضافی آب شویی ، رطوبت مواد بستر ثابت نگاه داشته می شود ، اما از روش غرقاب کردن بسترها نباید استفاده کرد. دمای مواد بستر نیز باید کنترل شود. اگر دما پس از 5 تا 6 روز پایین تر از 26 درجه سانتی گراد باقی بماند ، بسترها ممکن است برای کرم ها مفید واقع شوند. پس از اضافه شدن کرم ها ، بستر باید مرطوب نگاه داشته شود. در ضمن استفاده از مواد سلولزی ( خاک اره ) به دلیل ایجاد تهویه بهتر ، به عمل تنفس و بقای کرم ها کمک می کند و اضافه کردن مقدار کمی ماسه ریز به توده ماده آلی ، به عمل هضم غذا در سنگدان کرم کمک می کند.

در شرایط مطلوب ، روزانه هر کرم ورمی کمپوست به اندازه وزنش مواد غذایی مصرف می کند ، ولی به طور متوسط روزانه مواد آلی نصف وزن بدن کرم است. به عبارت دیگر در هر 33 سانتی متر مکعب مواد آلی باید 50 عدد کرم موجود باشد.

 

 

 

 


www.evermi.ir وب سایت ورمی کمپوست www.evermi.ir با نام "ای ورمی" با هدف معرفی و آگاهی بخشی درباره ورمی کمپوست و ایجاد بستر مناسب برای تولید و استفاده از آن طراحی و راه اندازی شده است.

تلاش کرده ایم در وب سایت ورمی کمپوست، درباره موضوعات مختلفی مانند معرفی ورمی کمپوست، تولید ورمی کمپوست، قیمت ورمی کمپوست، کومپوست، ورمی‏کمپوست، کود کمپوست، ورمی کومپوست، تولید ورمی کامپوست، خرید ورمی کمپوست، کامپوست، فروش ورمی کمپوست، آموزش ورمی کمپوست و معرفی خواص و مزایای ورمی کمپوست ، خرید و فروش خرید کرم ایزینیا فوتیدا، فارم ورمی کمپوست، نکات مهم درباره خرید کرم ایزینیافوتیدا،نگهداری ایزینیا فتیدا، چگونه ورمی کمپوست تولید می شود، تولید کمپوست و .... مطالب مفید و مناسب را گرد آوری کنیم. 

امیدواریم شاهد رشد روز افزون استفاده از ورمی کمپوست، این کود آلی در تولید محصولات غذایی ارگانیک در کشور باشیم. 

  


تولید کنندگان کمپوست و خریداران کود کمپوست (کشاورزان، باغداران، گلخانه داران و ...) می توانند درخواست خود را برای معرفی در بخش فروش کمپوست و بخش پیوند های سایت و همچنین تبلیغات در سایت از طریق صفحه تماس و با درج تلفن تماس مطرح فرمایند.

 

 

 

 

 

موضوعات مرتبط با این مطلب :

     
 

اینجا هستید / جستجو های دیگر کاربران

 
ورمی کمپوست

 

تولید ورمی کمپوست - قیمت کود کمپوست - تولید کود کمپوست - کمپوست - ورمی کمپوست - قیمت کمپوست - خرید کمپوست - آموزش تولید ورمی کمپوست - آموزش تولید کمپوست - قیمت کرم ورمی کمپوست - خرید و فروش کمپوست - خرید و فروش ورمی کمپوست - قیمت ورمی کمپوست - فروش کمپوست - قیمت کرم کمپوست - رطوبت مناسب کود - مزایای محصولات ارگانیک - خرید کرم - تولید مواد ارگانیک - کود کمپوست - کرم ایزینیا فوتیدا - کرم خاکی - فارم ورمی کمپوست - دمای مناسب - فارم پرورش کرم ایزینیا فوتیدا - فارم تولید کمپوست - کرم ورمی کمپوست - کودهای حیوانی

+ نوشته شده در پنجشنبه 12 دي 1392ساعت 11:32 توسط ورمی کمپوست | | تعداد بازدید : 22
عناوين آخرين مطالب ارسالي
» عکس های ورمی کمپوست
» تصاویر محصولات ارگانیک تولید شده با ورمی کمپوست
» ورمی کمپوست چیست
» مراحل تولید ورمی کمپوست
» شرکت تولیدی بهار سازان
» ورمی کمپوست یا طلای سیاه
» درجه حرارت مناسب برای کرم کمپوست
» ورمی کالچر (VermiCulture) چیست؟
» سپراتور چیست و چگونه کار میکند؟
» تهیه کرم برای تزریق
صفحات دیگر